"עמית זה חבר, חבר לכל החיים"

"במקום בו קיימת שמחה,
נופלות המחיצות שבין אדם לאדם".
איזק לוי ז"ל

חיפוש
Close this search box.

הבית ברחוב איסקוב - מעון עמית

תהליך הקליטה

ועדת קבלה ומפגשי היכרות​

כיום מתגוררים במעון עמית 59 דיירים ובשלוחת המעון 15 דיירים.
נכון להיום נמצא מעון עמית בתפוסה מלאה אולם מידי פעם מתפנים בו מקומות בהתאם לקצב יציאת דיירים מהמעון ליחידות ההמשך בקהילה.
אל המעון מופנים מועמדים בני 18-25 (גברים ונשים) ברמת מש"ה בינונית עד קלה עם התנהגות מאתגרת.
הפניית מועמדים חדשים אל המעון נעשית על-ידי ועדות ההשמה המחוזיות של משרד הרווחה בסופו של תהליך הכולל הפניה לאבחון והתכנסות ועדת אבחון לצורך קביעת דרכי טיפול.

ועדת קבלה – מפגש ראשוני

מועמד לקליטה שהופנה על-ידי ועדת השמה מחוזית יוזמן למעון לוועדת קבלה בהשתתפות משפחתו, עו"ס הרשות המקומית וצוות רב מקצועי מהמעון.
החומר הרב המתקבל מוועדת ההשמה המחוזית הינו חומר כתוב הנותן סקירה מקצועית ומעמיקה של פרטי המועמד, מאפייניו וצרכיו. בוועדת הקבלה נרצה להכיר באופן אישי יותר את האדם עצמו ואת משפחתו, להציג בפניהם את אורח החיים במסגרת ולבדוק יחד האם דרכנו עונה לצורכיהם. בתום וועדת הקבלה מתכנס צוות המעון על-מנת לקבל החלטה בדבר הקליטה והתשובה נמסרת בתוך ימים ספורים.

טרום קליטה – ההליך הבירוקרטי ומפגשי היכרות

לאחר שהמשפחה והמעון החליטו להתחיל בתהליך הקליטה מתחיל הליך בירוקרטי המבוצע בידי משרד הרווחה והרשות המקומית.
סבלנות, ההליך יכול להמשך מספר שבועות אך בדרך כלל זהו בדיוק פרק הזמן הדרוש להכנת המועמד לקליטה לקראת המעבר למסגרת החדשה.
בהתאם לצורך ותוך תיאום עם המשפחה נוכל לערוך מספר מפגשי היכרות של המועמד עם דיירי עמית, מפגשים המיועדים ליצירת מוטיבציה להגעה והשתלבות בבית החדש.
תוכנית מפגשי ההיכרות הינה אישית ומשתנה בהתאם לצורכי הדייר החדש ומשפחתו.

היום הראשון במעון עמית

מגיעים לעמית

לאחר שיושלם ההליך הבירוקרטי יתואם יום הקליטה עם המשפחה.
היום הראשון בעמית הינו יום בו השמחה המלווה רגעים של התחלה חדשה מתערבבת עם צער הפרידה והחשש מפני הלא מוכר. כך אצל הדייר וכך גם אצל משפחתו.
 אנו נערכים לכך ובהתאם לתכנית האישית של הדייר בונים לוח זמנים מיוחד ליום הראשון במסגרת. בדרך כלל יוזמן הדייר החדש לעמית בשעות הבוקר המאוחרות, כאשר הדיירים האחרים נמצאים כבר במרכזי הפעילות שמחוץ לבית המגורים כך שהצוות יוכל להעניק מקסימום של יחס אישי באווירה שקטה לדייר החדש.

 

פרידה

לאחר קבלת פנים קצרה במשרד יפנה הדייר, יחד עם אם-הבית, לסדר את חפציו האישיים בחדרו החדש והמשפחה תישאר במשרד לצורך סיום ההליך הבירוקרטי, מפגש עם אחות המעון, ותדרוך לקראת המשך תקופת ההסתגלות המאפיינת קליטה חדשה.
בתם השיחה במשרד יפנו בני המשפחה, יחד עם צוות המעון אל בניין המגורים והפרידה תיערך בחדר המגורים החדש של הדייר.
פרידה? פרידה זמנית עד לשיחת הטלפון הראשונה בעוד מספר שעות, עד לביקור הראשון בעוד מספר ימים… ואנחנו כאן, עם הדייר החדש ועבורכם. כל יום, כל היום, תמיד ובשמחה!

מה להביא

מרגע שנקלט הדייר במעון עמית כל צרכיו מסופקים על-ידי המעון וזה כולל… הכל.
אז מה בכל זאת להביא ביום הקליטה הראשון?
בגדים לימים הראשונים  ו"משהו מהבית של ההורים".
משהו שהדייר אוהב ומזכיר את הבית כמו למשל תמונה משפחתית, קישוט או חפץ בעל משמעות… "משהו מהבית של ההורים".
בתום תקופת ההסתגלות נרצה לראות שהדייר מכיר בביתו החדש שבעמית כבית שאינו מחליף את בית הוריו אלא מתקיים לצדו, "משהו מהבית של ההורים" יעזור לנו להסביר זאת.

הסתגלות והתמקמות

תקופת ההסתגלות

אחדים מסתגלים מהר לבית החדש ואורח חייו ולאחרים לוקח זמן ארוך יותר, אנחנו נערכים בהתאם ובונים את תכנית הקליטה בהתאם לצורכי הדייר ובהתאמה לאישיותו ורצונותיו.
התכנית תבנה יחד עם המשפחה ובדרך כלל תכלול שגרה של ביקורים קבועים פעם או פעמיים בשבוע ושיחות טלפון יומיות בשעות קבועות. השמירה על שגרת ביקורים ושיחות קבועה ומסודרת בתקופה זו חשובה לצורך בניית האמון של הדייר בביתו החדש ובאורח החיים החדש שמחוץ לבית.

משבר קליטה – "לילה ראשון בלי אמא"

אצל אחדים הוא מגיע בלילה הראשון, אצל אחרים לאחר מספר ימים, שבועות או חודשים ובודדים לא יחוו אותו כלל. לרב נובע משבר הקליטה מהקושי להבין את הקשר שבין הבית החדש בעמית לבית ההורים ואת מקומו של הדייר בשני בתים אלו. ניסיוננו מלמד שככל שיעמיקו הקשר ושיתוף הפעולה בין המשפחה לצוות עמית כך יתקצר המשבר ותמהר להגיע שגרת החיים בה הדייר מזהה את ביתו בעמית כבית המתקיים לצד בית הוריו. 

כניסה לשגרה

השגרה בעמית רווית שינויים הקשורים להתפתחות האישית של הדיירים, שגרה השואפת להעלות את הדייר על מסלול התקדמות בהתאם ליכולתו, צרכיו ושאיפותיו.
שגרת חיים בבית חם תומך ומקדם, שגרת החיים שלנו.

התמקמות
"אני נוסע להורים אחזור מחר", "מתי חוזרים לעמית?", "נדבר מחר", "בואי תראי מה תלינו על הקיר במועדון"… משפטים כאלו ודומים להם, גם אם יובעו באופן לא מילולי, יעידו על התמקמות הדייר בביתו החדש וכניסה לתקופת השגרה המבורכת, שגרת החיים בבית, שגרת חיים בעלת אופק של התקדמות, שגרת חיים שמחה, שגרת החיים בעמית, שגרת החיים שלנו. 

דילוג לתוכן